Velká zastavěnost i časté vlny veder mají za následek zvýšenou potřebu zelených ploch ve městech i obcích. Klimatické změny poslední doby ale bohužel velmi ztěžují zalévání vysazených stromů a zeleně obecně. Je proto stále důležitější jednat u novostaveb i rekonstrukcí prozíravě a myslet na příští generace právě v tomto ohledu.
Rostoucí význam modrozelené infrastruktury
Každá stavba je investicí v řádech desetiletí a je tedy velmi praktické při plánování zohlednit i lokální dopady klimatických změn, například silné přívalové deště nebo období sucha. A právě ochrana před povodněmi a lokální retence jsou jedny ze základních principů fungování tzv. houbového města. Jde o snahu zachytit maximum vody a využít ji v kombinaci s městskou zelení k ochlazování celého území, což je trendem u většiny moderních metropolí.
Význam stromů v tomto ohledu v následujících letech výrazně vzroste, jelikož významně pomáhají zmírňovat dopady klimatických změn v obydlených oblastech. Proto je důležité již při plánování novostaveb a rekonstrukcí zahrnovat výsadbové jámy jako retenční prvek do komplexního managementu dešťové vody. Jen tak totiž zajistíme udržitelnou a zdravou městskou zeleň. Jak na to v praxi?
Nevýhody stávajících závlahových řešení
Mobilní zavlažování
Zalévání zeleně v rámci technických služeb zpravidla představuje vysoké náklady v městských rozpočtech (automobily, palivo, údržba, mzdy zaměstnanců). Vznikají tak zbytečné emise CO2, obtížný hluk i dopravní omezení. Také není jisté, kolik vody přes ztvrdlou suchou půdu skutečně projde ke kořenům. Otázka tedy zní, proč odvádět dešťovou vodu pryč a tu pitnou pak složitě přepravovat a používat k zavlažování?
Vaky na zavlažování stromů
Tyto nepříliš estetické pytle narušují městský vzhled a navíc jsou vhodné pouze pro malé stromky. I zde navíc není jisté, že voda skutečně efektivně dosáhne až ke kořenům. Kromě toho je opět nutné řešit samotné plnění vaků. Existuje tedy jiné řešení?
Závlaha sídelní zeleně čištěnou srážkovou vodou z komunikací a parkovišť
Příroda to má vymyšlené nejlépe, tak proč odvádět dešťovku pryč, když s ní veškerou zeleň můžeme zalévat? Stačí ji jen vyčistit od nečistot. Podívejte se, jak to lze vyřešit s filtračními žlaby HAURATON.
Závlaha výsadbových jam pomocí filtračních žlabů se vsakovací galerií (Varianta A)
Tento způsob řešení spolehlivě zajistí udržitelnou závlahu kořenového systému stromů. Skládá se z filtračních žlabů DRAINFIX CLEAN, které filtrují a odvádí část vyčištěné vody do osázeného retenčního prostoru. Zbytek se řeší pomocí vsaků. Tento koncept je ideální pro aleje a úzké pásy stromové zeleně, kde efektivně šetří spoustu pitné vody jinak vyplýtvané na zbytečnou zálivku.
- Celkové systémové řešení pro odvodňování, úpravu, retenci a vsakování dešťové vody a závlahu výsadbových jam
- Úprava dešťové vody na principu povrchové filtrace, která zadržuje i jemné částice (AFS63)
- Extrémně dlouhé údržbové intervaly filtračních žlabů (až 40 let)
- Velký retenční objem systému chrání před silnými dešťovými událostmi a zabraňuje zaplavování
Závlaha osázených zelených ploch pomocí filtračních žlabů (Varianta B)
Při navrhování sídelních zelených ploch také určitě nezapomeňte na správný výběr druhu stromu, složení půdy, dimenzování výsadbových jam, správný postup při výsadbě a vnější vlivy (solení vozovek apod.). Naše řešení Vám pak zajistí bezproblémovou závlahu a zdravou zeleň na dlouhá desetiletí. Pokud Vám tedy záleží na budoucnosti a řešíte projekt s odvodňovacími žlaby, kde by bylo možné se závlahou počítat - dejte nám vědět, rádi Vám pomůžeme s návrhem.